Europska komisija i spamovi
Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima i kolegama putem društvenih mreža:
Neznam koliko sam već puta pisala i spominjala spamove, koji nam redovito zagorčavaju život, oduzimaju vrijeme, ali gotovo mi se čini, da smo nemoćni u borbi protiv njih. Premda je Europska Unija još 2002. godine donijela zakon protiv spamera i...Neznam koliko sam već puta pisala i spominjala spamove, koji nam redovito zagorčavaju život, oduzimaju vrijeme, ali gotovo mi se čini, da smo nemoćni u borbi protiv njih. Premda je Europska Unija još 2002. godine donijela zakon protiv spamera i spamova od toga je prema svemu sudeći veoma malo koristi. Najnoviji podaci govore, da danas 65 posto građana Europske Unije redovito prima spamove. Veliko je pitanje na koji se način efikasno boriti protiv njih.
Pritisnuta ovim problemom Europska Unija nastoji ubrzati borbu protiv spamova. Odlučeno je, da treba donijeti zakone koji predviđaju efikasne kaznene sankcije protiv pošiljatelja spamova. Studija koju je izradila Europska komisija, a koja se bavi ovim problemom u okviru Europske zajednice pokazuje, da je dosada najviše kaznenih postupaka pokrenuto u Španjolskoj, Slovačkoj i Rumunjskoj. Najviše su kazne koje se izriču u Nizozemskoj i to do milijun eura, te u Italiji 570.000 eura. Činjenica je međutim, da u brojnim zemljama Europske Unije spameri prolaze nekažnjeno.
Pitanje je može li se ovoj pošasti uopće stati na kraj. Europska komisija traži od zemalja članica, da uvedu takve kazne, koje bi trebale imati destimulirajući efekat na spamere i naprosto ih odvraćati od slanja spamova. Traži se i daleko bolja međusobna suradnja članica u rješavanju ovog problema. Nemoguće je predvidjeti kakav će biti rezultata ove inicijative Europske komisije i akcije koju namjeravaju provesti, jer to dosada nije nikome uspjelo. Možda će ipak financijske sankcije biti najbolji lijek protiv ove djelatnosti, jer bi kazne mogle biti daleko veće od zarade koja se ostvaruje slanjem spamova.