Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima i kolegama putem društvenih mreža:
Inovatori su sretno-nesretni ljudi. Sretni su što imaju sposobnost stvaranja inovacija, a nesretni zbog toga što znaju što ih nakon toga očekuje. Sigurno vam je poznato što sve treba učiniti, da bi se registrirao i zaštitio neki izum. Nije to samo...Inovatori su sretno-nesretni ljudi. Sretni su što imaju sposobnost stvaranja inovacija, a nesretni zbog toga što znaju što ih nakon toga očekuje. Sigurno vam je poznato što sve treba učiniti, da bi se registrirao i zaštitio neki izum. Nije to samo savladavanje birokratskih prepreka koje se moraju preskočiti, već je to i velik financijski izdatak, a osim toga inovatori su uglavnom ljudi koji nemaju sredstava za realizaciju svojih izuma, već ovise o potencionalnim ulagačima.
Registracija nekog patenta doista je mukotrpna, jer ga nije dovoljno zaštiti u vlastitoj zemlji, nego je potrebno to učiniti i za ostatak svijeta, a to je složen posao koji je nemoguće obaviti bez stručne pomoći, a za to treba novca. Možda je još nepovoljnija opcija, da se eventualno kao inovator-pojedinac nađete na sudu u borbi protiv neke jake tvrtke koja je “posudila” vaš izum. Prvo trebate dokazati vlasništvo, a zatim utvrditi njegovu vrijednost, ali ni ovaj postupak nije moguće voditi bez odvjetnika, vještaka i tko zna kakvih sve ne eksperata, a dužinu parnice nije potrebno ni spominjati. Stoga nije čudo, da mnogi inovatori koji osvajaju međunarodna priznanja po cijelom svijetu svoje izume nemaju mogućnosti adekvatno plasirati na tržište.
No ova bi se situacija izgleda uskoro mogla promijeniti, pa bi se sve nesuglasice oko izuma mogle iz sudnice preseliti na tržište. Sve je veći broj tvrtki i investicijskih grupa koje su spremne kupiti izume, a zatim ih dalje plasirati na tržište. Dolazak ovih poslovno sposobnih igrača mogao bi dovesti do temeljitih promjena na tržištu inovacija. Njihovi potezi sigurno će dovesti do bržeg protoka ideja na tržištu, jer izum je ipak prije svega ideja, a ona uvijek ima pozitivan utjecaj i učinak na gospodarstvo.
Tržište izuma ili inovacija započeti će uskoro sa radom, a gdje drugdje nego u Americi. Raditi će na principu aukcija, jer je to mogućnost, da se kupci upoznaju sa onim što žele kupiti, a vlasnikom će postati onaj koji da najvišu ponudu. Aukciju će voditi Pluritas patent broker sa sjedištem u San Franciscu. Pojavljuju se i drugi igrači koji žele sudjelovati u ovom poslu, a imaju sposobnosti i sredstava, da na taj način trguju inovacijama. Među njima se posebno ističu ventura kapital tvrtke koje traže nove mogućnosti ulaganja, ali i nova tržišta.
Mišljenja o ovom načinu trgovanja izumima i inovacijama su različita. Neki stručnjaci nisu uvjereni u prevelik uspjeh ovog pokušaja, dok drugi misle posve suprotno. Prema mišljenju ovih drugih to je način, da se inovacije plasiraju na tržište sa daleko manje rizika za inovatora, ali i za kupca inovacije. Rezultati prvih aukcija pokazati će tko je bio u pravu.