Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima i kolegama putem društvenih mreža:
Iskoristiti svaku šansu za dobivanjem posla, pitanje je truda i sreće. Razgovor za posao kandidatima nerijetko predstavlja „kamen spoticaja“.Razgovor za posao jedinstvena je prilika potencijalnim kandidatima da se predstave u svome najboljem izdanju. Da bi to uspjeli, potrebna je dobra priprema, koja osim verbalne komunikacije, uključuje i onu neverbalnu, poznatiju kao ''body language.''
Neverbalna komunikacija podrazumijeva komuniciranje stavom tijela, izrazom lica, gestikulacijom rukama, općenito našim ponašanjem i držanjem. Znate li da gestikuliranje rukama može mnogo toga otkriti o vama? Jednostavna vježba pred ogledalom uvelike će vam pomoći usavršiti elemente neverbalne komunikacije. Obratite pozornost na način govora i držanje tijela. Članovi obitelji ili bliski prijatelji mogu vam sugerirati što biste trebali popraviti, a pomoći vam može i snimanje mobitelom te kasnije pregledavanje i uočavanje pogrešaka koje valja korigirati. Sami sebi možete postati najbolji učitelj i učenik ukoliko ste voljni raditi na svome neverbalnom izričaju.
Vodite računa o odjeći koju nosite. Česta pogreška koju kandidati znaju napraviti je da na razgovor za posao dođu u japankama ili kratkim hlačama. Ovakav izgled ne odaje profesionalan dojam niti poštovanje prema određenoj profesiji/poslu, a čak djeluje i kao nemar. Mislite li da ćete dobiti priliku za posao ako odajete dojam nemarne osobe? Ovo ne znači da trebate doći u odijelu, fraku ili kostimu, već jednostavno trebate biti prikladno obučeni.
Vježbanje vaše verbalne komunikacije pomoći će vam da se što bolje predstavite budućem poslodavcu. Osnova verbalne komunikacije na razgovoru za posao je istinito predstavljanje samoga sebe te razgovijetan i jasan govor (koristite riječi koje su svima razumljive, posebno ukoliko se radi o stručnome razgovoru za posao). Svi sudionici razgovora trebali bi vas u potpunosti moći shvatiti i razumjeti.
Predstavljanje samoga sebe u svega nekoliko minuta, zahtjevnije je nego što se naizgled čini. Trebate biti sposobni sažeto (nikako preopširno) predstaviti svoje prednosti u odnosu na druge kandidate, koje uključuju vaše prethodno radno iskustvo, obrazovanje te spremnost i motivaciju za učenje, rad i napredovanje. Imajte na umu da vaš potencijalni poslodavac nastoji otkriti imate li dovoljno energije i motivacije za traženi posao. Pored toga, želja za konstantnim učenjem i radom esencijalna je, unatoč preprekama na koje možete naići.
Priprema za ragovor ipak ne znači da morate naučiti napamet govor pred poslodavcem, već jednostavno trebate biti spremni. Kako na govor, tako i na slušanje. Poslodavci vole kandidate koji znaju slušati te na temelju toga postaviti adekvatna pitanja vezana za posao. Postoje i poslodavci koji ponekad postavljaju tzv. trik-pitanja, koja služe za otkrivanje istinitosti svega navedenog u životipisu ili zamolbi, ali i kako bi otkrili vaše eventualne dodatne prednosti ili nedostatke. Pitanja koja nerijetko možete čuti su – „Kako bi vas opisali vaši bližnji?“ ili „Kakva su vaša očekivanja o plaći?“
Pitanjima o plaći poslodavci nastoje utvrditi usklađenost vaših očekivanja i njihovih mogućnosti. Na ovo pitanje, trebali biste biti vrlo realni i pomalo samokritični. Nije lako procijeniti vlastitu vrijednost, no za početak je dobro predložiti prizeman iznos, umjesto nebeskih zahtjeva. Otvorite si mogućnost da nakon nekog vremena pregovarate i o realnom iznosu plaće, ali tek nakon što se pokažete i dokažete u samom poslu. Poslodavac će to svakako poštivati.
Pitanja poput ''Koji je vaš najveći životni uspjeh?'' ili ''Koja je vaša najveća mana?'' lako možete pretvoriti u svoje prednosti, ukoliko ste se dobro pripremili. Možete reći da vam je najveća mana to što ste radoholičar ili što volite šetati psa kasno navečer umjesto da odete spavati.
Biranim riječima odgovarajte na postavljana pitanja jer poslodavci nerijetko znaju postavljati dodatna pitanja, u odnosu na vaše odgovore. Na taj način dodatno spoznaju kakav je vaš način razmišljanja te koliko ste spretni u komunikaciji. Jedini točan odgovor je istinit odgovor. Na taj način se nećete spetljati ili pogoršati vlastiti dojam.
Čarobna formula za uspješan razgovor ne postoji. Svaki razgovor za posao jedna je od metoda pogreške i pokušaja. Gledajte pozitivno te svaki manje uspješan razgovor iskoristite kako biste popravili vlastite verbalne ili neverbalne pogreške i usavršili se za sljedeći razgovor. Savršenstvo se postiže isključivo vježbom i trudom stoga se dobro pripremite u svoja četiri zida prije nego postanete vrlo sigurni u sebe i svoj nastup na razgovoru za posao.