Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima i kolegama putem društvenih mreža:
Od vas se ne traži da morate imati urođeni talent za pisanje poput slavnog Hemingwaya, urnebesne Andree Andrassy ili kriticizam jednog Krulea, jednostavno morate ''pohvatati'' neka vrlo jasna i postavljena pravila prije nego započnete...Svjetski poznati SEO stručnjak, Matt Cutts, ističe kako "ukoliko nemate tekst odnosno sadržaj koji se odnosi na vašu stranicu/djelatnost/… , biti će iznimno teško prikazati stranicu korisnicima Interneta." Pisanje sadržaja prikladnog za SEO optimizaciju, dakle sadržaja koji će omogućiti kvalitetnije podešavanje određene stranice u pretraživačima nije lak zadatak. Koliko god bili dobri u pisanju izvrsnih članaka i vijesti, trebat će vam nešto više od toga.
Od vas se ne traži da morate imati urođeni talent za pisanje poput slavnog Hemingwaya, urnebesne Andree Andrassy ili kriticizam jednog Krulea, jednostavno morate "pohvatati" neka vrlo jasna i postavljena pravila prije nego započnete sa pisanjem članka za svoj novi web/blog/ili pak nešto treće (ne znam što). Za početak, zapamtite sljedeće: u virtualnom svijetu ne uspijevaju (samo) oni s najviše talenta, već i oni koji poznaju "pravila SEO igre." Kada ih jednom usvojite, neće vam biti kraja te ćete svoje ideje, bilo poslovne, bilo kreativne, bilo whatever…kakve, uspješno plasirati među stotine i stotine korisnika Interneta. Tada ćete napokon biti u prilici omogućiti glomaznome online čitateljstvu da vas "uhvati" i chekira.
Osnovna pravila pisanja "SEO sadržaja"
1) Pišite relevantno, dakle, ono što je povezano sa temom/naslovom same stranice/članka
2) Zaključke stavljajte na početak teksta, a sve druge sinonime tek u drugom ili trećem odjeljku
3) Koristite liste/popise radije nego odlomke jer su bolji za optimizaciju stranice
4) Unosite podnaslove koji uključuju vaše ključne riječi
5) Obratite pažnju na gramatičke i pravopisne pogreške jer ćete teže povezati korisnike sa svojom stranicom
Za početak valja znati kako je uzglavlje stranice od velike važnosti baš kao i sam naslov nekoga teksta koji se na njoj nalazi. Ono što pišete u tim dijelovima, svakako ulazi u ključne riječi prilikom optimizacije vaše stranice. Uzglavlje stranice učinite jedinstvenim, ne ponavljajte već napisani sadržaj sa stranice, već kreirajte novi posebno prilagođen i kreativan za vrh vaše stranice.
"Glava" odnosno uzglavlje stranice (eng. head) nužno zahtijeva meta opise. Što su meta opisi? Meta opisi (eng. meta description) jednostavno su HTML atributi koji pružaju jasna objašnjenja ili opise same stranice. Meta opisima postići ćete pronalazak svoje stranice u pretraživaču. Osim meta opisa, veoma su važni meta tagovi (eng. heta tags). Princip je sličan. Meta tagovi prvenstveno su značajni za dobivanje klikova posjetitelja na stranicu putem pretraživača te vam omogućuju privlačenje upravo onih korisnika koji traže informacije koje upravo vi nudite na svojoj stranici. Meta opisi ne bi smjeli biti duži od 160 znakova jer bi ih pretraživači mogli "odbaciti." Kao i sa tagovima naslova, isto vrijedi i za meta opise. Opisi svake pojedine podstranice vašeg weba trebaju biti jedinstveni i prilagođeni stranici. Ne preporuča se niti stavljanje citata u opise stranice jer bi ih Google mogao "odrezati."
Najveću pozornost valja obratiti na samo "tijelo" odnosno strukturu teksta/članka. Dobar odnosno izvrstan sadržaj čini metričku srž algoritama Google pretraživača. Stranica može lako biti penalizirana odnosno kažnjena od Google-a ukoliko se sadržaj ponavlja ili je "preslab" (prekratak, neadekvatan opisu stranice).
Pravilima "SEO pisanja" nikada nema kraja upravo zbog bezbrojnih stavki koje utječu na optimizaciju stranice u odnosu na njezin sadržaj. Na koncu, zapamtite jedno…Pišite za korisnike, a o optimizaciji razmišljate naknadno (ili paralelno ako baš želite). Na kraju krajeva, sadržaj na stranici pišete za LJUDE, ne za SEO, stoga odaberite onu tehniku pisanja koja privlači vaše čitatelje. A ukoliko ih i dalje ne uspijevate privući unatoč vrsnome pismenome izričaju, kreativnosti i kvaliteti sadržaja, tada ponovno pročitajte ovaj članak i počnite razmišljati o "SEO pravilima pisanja."