SixthSense
Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima i kolegama putem društvenih mreža:
Massachusetts Institute of Technology-MIT jedno je od najprestižnijih privatnih istraživačkih sveučilišta u SAD, a može se reći i u svijetu. Poznato je da se prema zamisli njegova osnivača Williama Bartona Rogersa, koji ga je osnovao 1861. godine...Massachusetts Institute of Technology-MIT jedno je od najprestižnijih privatnih istraživačkih sveučilišta u SAD, a može se reći i u svijetu. Poznato je da se prema zamisli njegova osnivača Williama Bartona Rogersa, koji ga je osnovao 1861. godine zbog brze industrijalizacije toga vremena, obrazovanje provodi kroz praksu u laboratorijima. MIT ima značajnu ulogu i u razvoju računarstva uz razvoj ostalih tehnologija. O njegovom znanstvenom potencijalu najbolje govori činjenica, da je iz njegovih redova poteklo 63 dobitnika Nobelove nagrade.
Nakon prijenosnih računala i smarthphonova koji su omogućili jednostavan pristup računalu i internetu MIT-ovi znanstvenici otišli su korak dalje. U Bostonu su predstavili prototip SixthSensea, koji je moguće stalno nositi, a omogućava i povećanje količine digitalnih podataka. Uređaj pruža mogućnost korisniku, da u svakom trenutku provjeri svoj e-mail na svakoj podlozi zidu, stolu i slično, ali i da znakove može crtati prstom u zraku.
MIT je započeo ovaj projekt sa željom, da omogući korisniku lagan pristup svim relevantnim podacima prema njegovim potrebama, a to mu i samo ime govori “šesto čulo”.
Uređaj koji korisniku omogućava sve naprijed navedeno nalazio bi se oko vrata, a sastoji se od male kamere i projektora. Smarthphoneom pokrenuo bi se SixthSense softver, a u paketu se nalaze i ručke za spajanje na internet.
Možda nam je samo iz opisa ovog softvera teško vizualizirati djelovanje ovog računalnog sustava, koji razumije što korisnik želi, ali sigurno je da ćemo u skoroj budućnosti moći uživati u njemu kao korisnici. Predstavnici MIT-a istiću bit i prednost koju donosi njihov softver, a to je stvaranje međusobne veze između klijenta i onoga što traži, bez obzira radi li se o nekoj knjizi, vijestima, raznim igricama ili nekom drugom sadržaju. Mogućnosti su takve da je moguće i igranje tenisa s podukom.
Doista se na kraju može postaviti samo jedno pitanje, a ono glasi: Gdje je kraj u razvoju računarstva?