Struja iz Sahare u Europu već 2015. godine
Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima i kolegama putem društvenih mreža:
Projekt Desertec počeo je dobivati konkretan oblik. Formiran je konzorcij od 12 kompanija koje će obavljati i financirati posao tj. realizirati prijenos solarne električne nergije iz Sahare u Europu. Planirano je kako sam već pisala prije nekoliko...Projekt Desertec počeo je dobivati konkretan oblik. Formiran je konzorcij od 12 kompanija koje će obavljati i financirati posao tj. realizirati prijenos solarne električne nergije iz Sahare u Europu. Planirano je kako sam već pisala prije nekoliko mjeseci, da Desertec Industri Intiative (DII) ima cilj osigurati 15 posto potrebne električne nergije Europi do 2050. godine putem vodova koji se protežu preko pustinje i Mediterana. O tehničkoj strani projekta danas neću pisati, jer sam to već učinila.
Ulogu predvoditelja konzorcija preuzeo je najveći svjetski reosiguratelj Re iz Muenchena, a konzorcij čine najveće njemačke kompanije kao što su E.ON, Siemens, ABB, Deutsche Bank i druge. Nije potrebno naglašavati, da je za ulaganje od 400 milijardi eura potrebno imati i solidan konzorcij koji može osigurati financijsku realizaciju te investicije što neće biti moguće bez osiguravanja potrebnih kreditnih sredstava. Zanimanje javnosti izazvala je najava, da će prve količine električne energije iz Sahare u Europu stići već 2015. godine, te da će se nastaviti povećavati kroz sljedeće godine.
Uključivanje reosiguravatelja Re u cijeli projekt nije posebno iznenađenje ako znamo, da se oni veoma aktivno bave problematikom klimatskih promjena, jer im je ta problematika direktno vezana uz poslovanje, ali zainteresirani su i za energetsku sigurnost Europe. Izvršnim direktorom DII imenovan je vodeći europski stručnjak za energetiku Paul von Sina. Njegov je zadatak izbor osoblja, ali i izgradnja potrebne infrastrukture, a zatim i rukovođenje realizacijom cijelog projekta.
Desertec je dobio široku potporu u cijeloj Europi uz posebnu naklonost novoizabrane njemačke koalicijske vlade, koja vjeruje, da bi projekt mogao smanjiti ovisnost o ruskim isporukama plina. Koliki je to problem za Europu mislim da nije uopće potrebno govoriti, jer je ponovo ovih dana došlo do novih nesporazuma između Rusije i Ukrajine, a to automatski dovodi u pitanje isporuku ruskog plina Europi o čemu je od strane predsjednika Rusije obaviještena EU. Doista je postala gotovo noćna mora iščekivanje dolaskom hladnih dana hoće li Ukrajina platiti plin koji troši Rusiji ili će to koristiti za ucjenjivanje europskih zemalja. Zbog svega toga, ali posebno zbog potrebe daljnjeg razvoja čiste energije iz obnovljivih izvora ili kako je neki vole zvati “zelene energije” koja će znatno utjecati na smanjivanje klimatskih promjena, potrebno je pozdraviti ovaj projek i poželjeti mu uspjeh.